20 Październik 2019
Ostatnie artykuły
Egzamin mauralny i z...
Złote Pióra 2016
Dorota Sławińska
Wykaz podręczników 2...
Liceum Ogólnokształc...
Nawigacja
Strona główna
Patron Szkół
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Katalog linków
Galeria zdjęć
Zespół muz. FORTE


Egzamin maturalny i zawodowy
Organizacja egzaminów

Plan lekcji 2019/20-zmiana od 16 września 2019 r.
Liceum Ogólnokształcące
Technikum
Branżowa Szkoła I stopnia

Biblioteka szkolna
Godziny pracy
Nowości książkowe
Kiermasz świąteczny

Dla Rodziców
Zebrania
Wychowawcy klas
Dodatkowe dni wolne
Plan pracy LO
Plan pracy Technikum
Plan pracy BS I stopnia

Publikacje
Publikacje nauczycieli

Prace ucziów
Publicystyka
Sport
Wydarzenia

Samorząd Uczniowski
Skład SU
Plan pracy

Szkolne Koło PCK
INFORMATYKA
Programowanie
Syst. operacyjne
Urządzenia TK
Oprogr. biurowe
Bazy danych
Multimedia
Informatyka
T. informacyjna

INNE PRZEDM.
Język polski


Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Gazetka Szkolna
XP Home Edition
Gratulacja
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum


Nawigacja
Artykuły » 19. Publicystyka » Tradycje wigilijne
Tradycje wigilijne
Tradycje Wigilijne

Wigilia polska jest to najbardziej uroczysty i najbardziej wzruszający wieczór w roku. Jest również uważana za najbardziej urokliwą w całym świecie chrześcijańskim. Słowo wigilia pochodzi z języka łacińskiego, oznacza czuwanie. Dawniej obowiązywał zwyczaj w Kościele, że poprzedniego dnia przed większymi świętami obowiązywał post i przez całą noc czekano na daną uroczystość, spędzając czas na modlitwie. Wigilia w Polsce weszła na stałe do tradycji w XVIII wieku. Uroczystość ta ma charakter ściśle rodzinny.

Symbolika Wigilijna

Choinka: na Wigilię Bożego Narodzenia umieszcza się w domu i przystraja ją się. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z Niemiec w XVIII wieku. Dzieci ubierały drzewko cukierkami, orzechami, świeczkami woskowymi i jabłuszkami.
Gwiazdka Wigilijna: wieczerze wigilijna rozpoczyna się, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazdka. Na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej.
Wolne miejsce przy stole: powszechny zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Miejsce te przeznaczone jest dla wędrownego przybysza. Łamanie się opłatkiem: najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest obyczaj łamania się opłatkiem. Opłatki są wypiekane w klasztorach po ich poświęceniu są roznoszone po domach. Można je też kupić w kościołach parafialnych. Zwyczaj łamanie się opłatkiem następuje po złożeniu sobie życzeń, po których często się wspólnie modli. Zwyczaj ten uczy, że należy się dzielić ostatnim kawałkiem chleba. Wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich. Składa się życzenia oraz wybacza wzajemne urazy.
Parzysta liczba osób: do tradycji wigilijnej należy, aby do stołu zasiadała parzysta liczba osób. Nieparzysta liczba osób przy stole miała wróżyć dla jednego z nich niepomyślność. Unikano liczby trzynaście, ponieważ trzynastym uczestnikiem Ostatniej Wieczerzy był Judasz. Dawnym zwyczajem zasiadano według wieku albo hierarchii. Według wieku, aby w takiej kolejności schodzić z tego świata, a według hierarchii, dlatego, że osoba o najwyższej pozycji w rodzinie rozpoczynała wieczerzę. Liczba potraw: Według tradycji liczba potraw na wigilijnym stole powinna być nieparzysta, np 7-jako siedem dni tygodnia, 9- na cześć dziewięciu chórów anielskich. Jednak wyjątkowo dopuszczalna była ilość 12 potraw na cześć dwunastu apostołów. Nieparzysta ilość posiłków miała zapewnić dobrą prace lub urodzaj w przyszłym roku. Był trzeba spróbować wszystkich potraw, aby nie zabrakło którejś z nich podczas następnej wieczerzy wigilijnej.
Prezenty: Zwyczaj dawania prezentów w wigilijny wieczór ma długą historię, między innymi prezenty przynieśli Dzieciątku do szopki pasterze oraz troszkę później Trzej Królowie. Obdarowywanie się prezentami przez Kościół nazwane zostało Gwiazdką. Kolędy: Kolęda ma swoją długa historię, sięgającą czasów rzymskich. Pierwszy dzień każdego miesiąca nazwano calendae. Od tego łacińskiego słowa pochodzi również nazwa kalendarza jak i kolędy.
Uroczystości na cześć przywitania Nowego i pożegnania Starego Roku Słowianie nazywali je Godami. Święta te obchodzone były zawsze z wielką radością i pieśnią na ustach. Pieśni te przez lud były nazwane kolędą i nie miały początkowo charakteru religijnego. Dopiero po przyjęciu chrześcijaństwa nazwa Godów objęła i święta Bożego Narodzenia. Wówczas do świeckiej kolędy zaczęła wkraczać tematyka bożonarodzeniowa. Z tego właśnie przemieszania dawnych świeckich pieśni noworocznych i nowych o tematyce religijnej powstały proste, piękne i melodyjne ludowe kolędy.

Karolina Hetman 2a

Źródło: kalendarz nastolatki

Zapraszamy
Zegar
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 7

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 95
Najnowszy użytkownik: Adrian