27 Wrzesień 2021
Ostatnie artykuły
Egzamin mauralny i z...
Złote Pióra 2016
Dorota Sławińska
Wykaz podręczników 2...
Liceum Ogólnokształc...
Nawigacja
Strona główna
Patron Szkół
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Katalog linków
Galeria zdjęć
Zespół muz. FORTE


Egzamin maturalny i zawodowy
Organizacja egzaminów

Plan lekcji 2020/2021
BS - Liceum - Technikum

Biblioteka szkolna
Godziny pracy
Nowości książkowe
Kiermasz świąteczny

Dla Rodziców
Zebrania
Wychowawcy klas
Dodatkowe dni wolne

Publikacje
Publikacje nauczycieli

Prace ucziów
Publicystyka
Sport
Wydarzenia

Samorząd Uczniowski
Skład SU
Plan pracy

Szkolne Koło PCK
INFORMATYKA
Programowanie
Syst. operacyjne
Urządzenia TK
Oprogr. biurowe
Bazy danych
Multimedia
Informatyka
T. informacyjna

INNE PRZEDM.
Język polski


Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Gazetka Szkolna
XP Home Edition
Gratulacja
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum


Nawigacja
Artykuły » 18. Język polski » Lektury dla klasy III liceum ogólnokształcącego
Lektury dla klasy III liceum ogólnokształcącego
Lektury dla klasy trzeciej liceum ogólnokształcącego


Wiek XX
  • wybór poezji polskiej (Bolesław Leśmian, Leopold Staff, Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Julian Tuwim, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Przyboś, Jerzy Liebert, Józef Czechowicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Miron Białoszewski, Jan Twardowski, Stanisław Grochowiak, Ryszard Krynicki, Jan Polkowski, Marcin Świetlicki, Krzysztof Koehler)
  • wybór poezji obcej (bp. Guillaume Apolinaire, Rainer Maria Rilke, Thomas Stearns Eliot, Wystan Hugh Auden, Osip Mandelsztam, Josif Brodski)
  • Stefan Żeromski - Przedwiośnie
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz - Szewcy
  • Witold Gombrowicz - Ferdydurke
  • Zofia Nałkowska - Granica
  • Maria Kuncewiczowa - Cudzoziemka
  • Bruno Schulz - wybór opowiadań
  • Franz Kafka - Proces
  • Tomasz Mann - wybrane opowiadania
  • Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
  • Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (wybór)
  • Zofia Nałkowska - Medaliony
  • Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat, wybór opowiadań
  • Albert Camus - Dżuma, Mit Syzyfa (fragment)
  • Czesław Miłosz - Zniewolony umysł (fragmenty)
  • Jacek Trznadel - Hańba domowa (fragmenty)
  • Tadeusz Różewicz - Kartoteka
  • wybrany dramat teatru absurdu (całość lub fragmenty); np. Eugene Ionesco - Łysa śpiewaczka, Samuel Beckett - Końcówka)
  • George Orwell - Rok 1984
  • Tadeusz Konwicki - Mała apokalipsa
  • Miron Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty), Donosy z rzeczywistości (wybór)
  • Sławomir Nrożek - Tango, wybrane opowiadanie
  • Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem
  • Ryszard Kapuściński - Cesarz
  • Adam Zagajewski - Solidarność i samotność (fragmenty)
  • Paweł Huelle - Weiser Dawidek
  • wybór prozy z lat 90-tych i ostatnich (np. Andrzej Stasiuk - Biały kruk, Antoni Libera - Madame)
  • wybór eseistyki (np. Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Jerzy Stempowski, Zygmunt Kubiak)
  • manifesty artystyczne (wybór)
  • wybór dzieł sztuki XX wieku: kolaże, fotomontaże, pop-art; rejestracje filmowe głośnych spektakli teatralnych lub spektakle telewizyjne (np. Konrad Świnarski - Dziady, Wyzwolenie; Jerzy Jarocki - Matka; Kazimierz Kutz - Pieszo)

opracowała: mgr E. Cieślicka

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Zapraszamy
Zegar
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 95
Najnowszy użytkownik: Adrian